Kekemelik

HIZLI KONUŞMA

HIZLI KONUŞMA

Konuşma akıcılığı kavramı konuşmanın aşırı bir çaba sarf etmeden gerçekleşen şekilde akışını ifade etmektedir. Akıcı bir konuşma için belirli bir zamanda, belirli bir miktar sesi, herhangi bir olağandışı çaba olmadan üretmek ve bu üretim esnasında uygun olmayan duraksamaların olmaması gereklidir. Hızlı-bozuk konuşma da kekemelik gibi bir akıcılık bozukluğudur ancak kekemelikten farklıdır. Hızlı-bozuk konuşması olan bireylerin konuşmaları aşırı ölçüde hızlı, düzensiz, sıklıkla konuyla ilgisiz sözcük veya ifadeler içermektedir. Bu durum çoğunlukla normal ses, hece, söz öbeği ya da duraklama düzeninin olmaması ile kendini göstermektedir.
Hızlı-bozuk konuşma ve kekemelik sıklıkla bir arada görülebilir. Hızlı bozuk konuşmada da konuşmanın normal akışında aşırı derecede kırılmalar görülür ve buna aşırı hızlı konuşma, düzgün olmayan ritim, yanlış/eksik sesletme ve söyleyeceğinden emin olamama gibi durumlar eşlik edebilir. 
Hızlı-bozuk konuşmanın nedeni de kekemelik gibi tam olarak bilinmemektedir. 

KEKEMEDİKAL KONUŞMA BOZUKLUKLARI EĞİTİM MERKEZİ olarak konuşmanın akıcılığını, bütünlüğünü ve netliğini çok büyük oranda etkileyen hızlı konuşma problemini doğru eğitim yöntemleri ile tamamen ortadan kaldırıyoruz ve bununla birlikte Türkçemizi normlarına uygun bir şekilde net ve akıcı bir şekilde kullnmanızı sağlaıyoruz.

 

TEŞEKKÜR MESAJLARI

UZMAN EĞİTMENLERİMİZ

0
ÇÖZÜLMÜŞ KONUŞMA BOZUKLUĞU
0
KURS VE SEMİNERLER
0
TEŞEKKÜR/REFERANS VE TAVSİYE
0
YIL