Kekemelik

KEKEMELİK

KEKEMELİK

Kekemelik yaşanan bir korku ve olumsuz bir olay sonucu veya konuşma bozukluğu yaşayan birine özenti sonucu oluşan psikoloji kaynaklı konuşma bozukluğudur. Bununla birlikte, konuşmanın doğal akışının bir biçimde kesintiye uğraması ya da konuşmanın akıcılığında gözlenen istemsiz aksaklıklar olarak tanımlanabilir. Kişinin konuşurken sesleri uzatması, kimi sesleri üretirken zorluk çekmesi, bir sesi ya da heceyi tekrarlaması biçiminde gözlenen, akıcılık bozukluklarıdır.

Kısaca olumsuz bir olay sonucu ortaya çıkan psikolik kaynaklı yanlış konuşma alışkanlığıdır. Genelde 3 ile 10 yaş arası çocuklarda yaşadıkları korku ve psikolojik bir etkileşim sonucunda belli bir süre sonra ortaya çıkar veya anında da ortaya çıkan yanlış konuşma alışkanlığı zamanla çocuğun bilinç altına yerleşir ve alışkanlık haline gelir. Genelde heyecanlandığında veya kalabalık içinde yabancı ortamlarda okulda sınıf içinde kendini ifade etmekte zorlanır buda zamanla kişinin kendini ifade edememe; takılma, kekeleme ve tutukluk yaşama korkusu ile bireylerin özgüven kaybı yaşamasına yol açarak, içine kapanmasına ya da asabileşmesine neden olur.

Kekemelik kesinlikle hastalık ve özür değildir. Sadece korku ve etkileşim sonucu oluşan yanlış konuşma alışkanlığıdır. Bunu tamamen eğitim destekli dinleme, okuma, konuşma ve diyafram kullanma yöntemi ile ortadan kaldırıyoruz. Bir daha geri dönüş yaşamasın diye alışkanlıkları edinmemesi içinde 3 ile 6 ay arası haftada bir gün 2 saat yine kontrole gelerek eğitim alarak konuşma bozukluklarından tamamen kurtulmasını sağlıyoruz. Birde özgüven eksiğini giderici, konuşma motivasyonu sağlayıcı terapiler ile konuşma bozuklukları için hazırlanan bilgisayar ve eğitim destekli programı ile konuşma bozukluğu ve öz güven eksikliğinin tamamını kesin ve net olarak ortadan kalkmasını sağlıyoruz.

TEŞEKKÜR MESAJLARI

UZMAN EĞİTMENLERİMİZ

0
ÇÖZÜLMÜŞ KONUŞMA BOZUKLUĞU
0
KURS VE SEMİNERLER
0
TEŞEKKÜR/REFERANS VE TAVSİYE
0
YIL